Neviete si rady? Zavolajte nám.

+420 273 160 600

Využitie 3D skenera pri výrobe zložitých dielov

22.05.2024

Úvod

Spoločnosť Casmet Supply sa špecializuje na výrobu zložitých tvarových dielov, ako sú vrtáky, píly, frézy a lisovacie nástroje rôznych veľkostí. Na zabezpečenie vysokej presnosti a kvality týchto dielov hľadala spoločnosť vhodné riešenie na ich meranie. Adam Graham, generálny riaditeľ spoločnosti Casmet Supply, vysvetľuje: „Chceli sme skener, ktorý by nám pomohol kontrolovať naše objednávky. Vyrábame výrobky mnohých rôznych tvarov, ako sú napríklad kužele s oblými vrcholmi alebo dláta, ktoré sa nedajú presne zmerať ručne. Vyrábame aj karbidové komponenty, ktoré musia byť mimoriadne presné.

Riešenie problémov pri práci s karbidom

Výroba karbidových dielov je veľmi náročná a kladie vysoké nároky na opakovateľnú presnosť. Graham vysvetľuje: „Na vytvorenie zložitých tvarov sa karbid musí zmiešať so spojivom, lisovať, spekaním a potom brúsiť. Lisovaný tvar sa po spekaní zmršťuje približne o 20 %, preto musíme konečný výrobok starostlivo merať, aby sme zistili, či spĺňa špecifikácie zákazníka.

Prechod na 3D skenovanie

Spoločnosť Casmet Supply síce dlhé roky používala štandardné manuálne meracie zariadenia, ako sú napríklad kalibre, ale mala veľký záujem získať vlastný priemyselný skener. „Steve Martin, majiteľ spoločnosti, je veľmi prezieravý a podporil myšlienku vyskúšať zapojenie 3D skenerov do našej výroby. Steve chcel, aby sme zistili, ako by 3D skener mohol pomôcť našej výrobe,“ dodáva Graham.

Implementácia OGP ShapeGrabberu

Spoločnosť Casmet Supply si nakoniec vybrala zariadenie ShapeGrabber Ai320 od spoločnosti OGP, aby spoľahlivo zabezpečila, že jej diely spĺňajú požadované špecifikácie. Tento 3D skener dokáže v priebehu niekoľkých minút zachytiť milióny bodov aj z tých najzložitejších dielov. Tieto body sa potom dajú porovnať s 3D modelom alebo správnym dielom.

Úroveň automatizácie je vynikajúca,“ hovorí Graham. „Kontrolujeme všetky výrobné diely a teraz máme digitálny záznam pre prípad problémov so zákazníkmi. Takže môžeme ľahko skontrolovať - aj viackrát - naše formy a potom vykonať kontrolu prvého výrobku, aby sme zistili, či je v súlade so špecifikáciou.

Záver

Vďaka 3D skeneru ShapeGrabber Ai320 od spoločnosti OGP sa spoločnosti Casmet Supply podarilo výrazne zlepšiť kontrolu kvality svojich výrobkov. Umožňuje presné a rýchle meranie zložitých dielov, čo vedie k vyššej spoľahlivosti a spokojnosti zákazníkov. Týmto krokom sa spoločnosti Casmet Supply podarilo zlepšiť svoju výrobu, ale aj posilniť svoju pozíciu na trhu ako inovatívnej a technologicky vyspelej spoločnosti.